Działania w zakresie rozwijania kompetencji kluczowy
W roku szkolny 2018/2019 jak i 2019/2020 planowane jest zorganizowanie zajęć z zakresu kształcenia umiejętności matematycznych, przyrodniczych (fizyka) oraz językowych.
Do każdej z tych umiejętności w poszczególnych latach zostanie wyłoniona grupa 12 osób, która będzie zwiększać swoją wiedzę z wybranej dziedziny. W efekcie uczestnicy szkoleń będą lepiej przygotowani do egzaminu maturalnego i osiągną wyższe wyniki w dalszym kształceniu technicznym.
Prowadzone będą następujące koła naukowe:
-
Mechatroniki i robotyki w ramach którego uczestnicy: zbudują drukarki 3D; stworzą autonomiczne roboty mobilne; wykonają symulator mini linii produkcyjnej.
-
Zastosowania informatyki, gdzie uczniowie zbudują i zaprogramują tablicę opartą o diody RGB; oraz kształcić będą umiejętności tworzenia grafiki komputerowej.
-
Z prądem i pod prąd – w tym działaniu uczestnicy będą mieli możliwość praktycznej nauki inteligentnych instalacji elektrycznych poprzez modernizację auli szkolnej, wykonanie zestawów do testowania maszyn elektrycznych, zbudowanie instalacji do produkcji energii ze źródeł odnawialnych
-
Młody mechanik – tutaj grupa młodych osób będzie miała za zadanie wykonanie dwóch konstrukcji pojazdów typu gokart - spalinowego i elektrycznego.
Działanie 1 - Budowa drukarki 3D wraz z nauką projektowania w SolidWorks oraz programowania platformy Arduino i obsługi urządzeń CNC– dla 6 osób.
Dwie grupy po 3 osoby wykonają działające modele drukarek 3D. Zrealizowane to będzie poprzez zorganizowanie zajęć w zakresie nauki podstaw programowania w C++ i wykorzystania platformy Arduino (układy takie zostaną zakupione do projektu). Kolejna część tego zadania polegać będzie na zaprojektowaniu w oprogramowaniu SolidWorks planowanych do wykonania drukarek. Elementy elektroniczne i elektryczne niezbędne do wykonania zaprojektowanych konstrukcji zostaną zakupione. Natomiast sama konstrukcja mechaniczna drukarek 3D zostanie wykonana na urządzeniach posiadanych przez szkołę. Z tego też powodu szkoła do projektu zakupi ploter laserowy i gotową drukarkę 3D. Będzie również możliwość skorzystania z tokarki (działającej już w szkole) i frezarki CNC (aktualnie jest już zamówiona i niedługo będzie dostarczona) do wykonywania elementów o większej wytrzymałości mechanicznej. Na realizację tego działania przeznaczono 300 godzin lekcyjnych. Elementem końcowym tego działania każda z grup ma wybudować własną konstrukcję drukarki 3D.
Działanie 2 - Konstruowanie, programowanie i budowanie autonomicznych robotów mobilnych – dla 6 osób
6 osób zainteresowanych robotyką zostanie wyposażona w materiały do nauki i budowy konstrukcji robotów mobilnych (płytki prototypowe, mikroprocesory 8-bitowe, programatory, elementy wykonawcze: silniki, czujniki, sterowniki silników, elementy elektroniczne,...). W ramach działań tej grupy zostaną zorganizowane zajęcia z programowania mikroprocesorów do sterowania robotami, projektowania układów elektronicznych, ich wykonywania i lutowania (prace zostaną wykonane na pomocach zakupionych do projektu). Osoby biorące zostaną podzielone na zespoły, których zadaniem będzie zaprojektowanie własnej konstrukcji robota (przewidziano zajęcia z projektowanie w SolidWorks). Planowane jest, że wykonane w ramach zajęć układy będą brały udział w zawodach robotów – mają odbyć się co najmniej 3 takie wyjazdy. Na całe działanie planuje się przeznaczyć 348 godzin zajęć.
Działanie 3 - Budowa mini symulatora linii produkcyjnej złożonego z 3 modułów wraz z nauką programowania sterowników PLC i paneli operatorskich – dla 9 osób
Wybrana grupa osób odbędzie 3 wycieczki do firm wykorzystujących lub produkujących automatykę przemysłową celem zapoznania się z rozwiązaniami stosowanymi w przemyśle zawodowym. Po rozeznaniu rynku i zapoznaniu się z istniejącymi rozwiązaniami uczniowie wybiorą odpowiednie rozwiązania i zaprojektują w programie SolidWorks układ symulatora linii produkcyjnej składający się z 3 modułów, które będą mogły ze sobą współpracować. Dla tej grupy zostaną zorganizowane zajęć z zakresu z obsługi i programowania sterowników PLC współpracujące z panelami operatorskimi. Zaprojektowane elementy zostaną zakupione lub wykonane we własnym zakresie (na posiadanej przez szkołę tokarce lub frezarce CNC, wycinarce laserowej i drukarce 3D lub zakupionej do budowy :). Elementy wykonawcze (sterowniki PLC, silniki, siłowniki, taśmy, czujniki,...) zostaną zakupione. Wykonana linia służyć będzie jako pomoc naukowa do prowadzenia zajęć
Działanie 1 - Budowa tablicy reklamowej informacyjnej – dla 6 osób
W czasie zajęć w tym kole grupa uczniów będzie ćwiczyła swoje umiejętności programowania mikroprocesorów na zakupionych płytkach prototypowych oraz zostanie wyposażane w odpowiedni sprzęt do samodzielnego ćwiczenia w tworzeniu aplikacji w domu. Kształcenie nakierowane będzie na tworzenie aplikacji do interakcji urządzeń z użytkownikiem z wykorzystaniem komputerów stacjonarnych jak i urządzeń przenośnych. Grupa osób uczestnicząca w działaniu będzie miała za zadanie wykonanie dwóch tablic reklamowo - informacyjnych wraz z aplikacjami do zarządzania takimi tablicami poprzez PC i/lub urządzenia przenośne. Na realizację tego działania przeznaczono 300 godzin lekcyjnych. Działające tablice reklamowo – informacyjne wykonane w czasie zajęć będą rezultatem końcowym.
Działanie 2 – Zapoznanie z zasadami tworzenia i opracowywania grafiki komputerowa - dla 9 osób. Do pracowni informatycznej zostanie zakupione oprogramowanie edukacyjne do tworzenia i obróbki grafiki w różnych formatach. Na tym oprogramowaniu zakwalifikowane do tego działania osoby kształcić będą zagadnienia z zakresu różnych technik graficznych: grafika wektorowa, grafika rastrowa, skład gazet, programowanie animacji we Flash, Oprogramowanie do edycji filmów. Po wykonaniu ćwiczeń osoby uczestniczące w zajęciach będą miały za zadanie opracowania materiałów do promocji i prezentacji opanowanych umiejętności w formie własnych pomysłów jak również opracowania materiałów promujących rezultaty powstające w ramach realizowanego projektu. Na realizacje tego działania przeznaczono 210 godzin lekcyjnych.
Działanie 1 – Budowa zestawów do testowania maszyn elektrycznych - dla 6 osób
Dla osób biorące udział w działaniu zorganizowany zostanie wyjazdy do firm i zakładów na zapoznanie się z różnymi przykładami układów do badania maszyn elektrycznych. Dodatkowo szkoła zakupi gotowy zestaw do przeprowadzania takich badań oraz części i podzespoły do budowy konstrukcji o podobnym przeznaczeniu. Dla uczestników koła zostaną zorganizowane zajęcia z projektowania w oprogramowaniu SolidWorks, co ma tej grupie umożliwić zaprojektowanie konstrukcji, które należy wykonać. Dodatkowo powstające zestawy należy wyposażyć w sprzęt do pomiaru wielkości fizycznych jakie występują w takich układach oraz w oprogramowanie, które umożliwi wizualizację dokonywanych pomiarów dlatego odbędzie się cykl zajęć w tym z zakresie z wykorzystaniem układów mikroprocesorowych. Osoby uczestniczące w zajęciach będą miały za zadanie zbudowanie dwóch zestawów maszyn elektrycznych z pomiarem elektronicznym wielkości fizycznych występujących w takim układzie. Na realizacje tego działania przeznaczono 312 godzin lekcyjnych.
Działanie 2 - Modernizacja auli szkolnej w rozwiązania inteligentnych instalacji elektrycznych wraz z nauką obsługi oprogramowania i konfigurowania sterowników takich instalacji – dla 6 osób
Na początku zajęć zostaną zorganizowane dwa wyjazdy studyjne do firm zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem rozwiązań z zakresu automatyki budynków celem zapoznania się z istniejącymi rozwiązaniami. W czasie zajęć grupa odbędzie szkolenie SEP do 1kV zakończone egzaminem. Równolegle prowadzone będą zajęcia praktyczne z podstaw automatyki budynków i wdrażania systemu. Po szkoleniu z zakresu projektowania instalacji elektrycznych grupa rozpocznie pracę w zakresie modernizację instalacji elektrycznej z zamontowaniem inteligentnych rozwiązań w auli szkolnej. Ponadto opracuje ćwiczenia możliwe do wykonania na wykonanej instalacji elektrycznej. Istniejące rozwiązania w auli zostaną zastąpione nowoczesnymi rozwiązaniami i zainstalowane dodatkowe układy automatyki. Na realizacje tego działania przeznaczono 312 godzin lekcyjnych. Wykony projekt instalacji oraz zmodernizowana aula szkolna będą rezultatami działania tej grupy osób a zmodernizowana aula będzie wykorzystywane na pracowni zawodowej w zakresu nauki budowania i konfigurowania takich rozwiązań.
Działanie 3- Budowa instalacji do produkcji energii ze źródeł odnawialnych – dla 6 osób.
Dla uczestników zorganizowane zostaną dwa wyjazdy na zapoznanie się z z istniejącymi rozwiązaniami technicznymi i stosowanymi technologiami w instalacjach do pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Poprzez opanowanie technik projektowania w SolidWorks uczestnicy będą mieli umiejętności zaprojektowania mini instalacji do pozyskiwania instalacji z energii odnawialnych. Przykładami urządzeń jakie mogą wykonać uczestnicy działania to między innymi to przeróbka prądnicy samochodowej na generator (przewinięcie stojana, wytoczenie nowego wirnika i zamontowanie magnesów) i budowa siłowni wiatrowego o pionowej osi obrotu. Inny przykład to montaż panelu słonecznego na konstrukcji obrotowej i wykonanie układu do pozycjonowania panelu względem położenia słońca. Na realizacje tego działania przeznaczono 252 godziny lekcyjne. Rezultatem tego działania będą wykonane mini instalacje do produkcji energii elektrycznej.
Działanie 1 – Budowa wraz z modernizacją dwóch konstrukcji pojazdów typu gokart - jeden jako spalinowy, drugi jako elektryczny i porównanie osiągów zbudowanych konstrukcji – dla 6 osób.
Grupa uczestników będzie miała za zadanie wykonanie dwóch konstrukcji pojazdów gokart - jeden spalinowy, drugi elektryczny o zbliżonych mocach jednostek napędowych. Oba pojazdy zostaną wykonane na bazie ram zakupionych z pojazdów używanych. W pojeździe spalinowym wykonany zostanie remont jednostki napędowej i wymienione zostaną elementy zużyte lub wstawione będą zamienniki o lepszych właściwościach jezdnych. Do pojazdu elektrycznego zakupiona zostanie nowa jednostka napędowa (silnik elektryczny) wraz z odpowiednim akumulatorem. Do tej konstrukcji uczniowie podłączą układy nadzorujące pracę tej jednostki w oparciu o odpowiednie sterowniki. Aby zrealizować powyższe założenia planuje się szkolenia: z zakresu modelowania przestrzennego, z zakresu sterowania i nadzorowania silnika elektrycznego napędzającego gokart elektryczny. Na realizacje tego działania przeznaczono 300 godzin lekcyjnych. Rezultatem tego działania będą zbudowane i działające dwie konstrukcje pojazdów typu gokart.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020